Viru Toit presidendi vastuvõtul!

PÕHJARANNIK: President kostitab virumaiste hõrgutistega

Allikas: Põhjarannik, autor Sirle Sommer-Kalda
11. veebruar 2015. a
Jõhvi kontserdimajas toimuval presidendi vastuvõtul hoolitseb soolaste suupistete eest kaheksa peakokka, kes on jahtinud virumaist toorainet, et tõsta esile kohalikku kööki. Näiteks jõuavad lauale Peipsi latikas ja Narva silmud.Pealinna hinnatud restorani Mekk peakokk, Vokast pärit Rene Uusmees ütles, et lööb tänavusel vastuvõtul kaasa just seetõttu, et see toimub Ida-Virumaal. “Soovin, et Ida-Virumaa ja siinne köögikultuur tuleksid rohkem esile.”

Kõik kaheksa peakokka valmistavad vabariigi aastapäevaks ette 3-4 suupistet. Uusmees kasutab ühes Konju mõisa kitsejuustu ja teises Narva silmu. “Kolmas suupiste on vinnutatud veiselihast, mida serveerin mädarõika ja siiakala marjaga, mis lisab natuke slaavi hõngu,” rääkis ta.

Kohalikku konteksti püüavad rõhutada teisedki peakokad. Kui selgus, et tänavune presidendi vastuvõtt peetakse Jõhvis, pöördus Virumaa toidutootjaid, -töötlejaid ja toitlustajaid ühendav MTÜ Kohalik Toit aegsasti presidendi kantselei poole. Selgus, et kantselei on koostööst huvitatud, ning Kohaliku Toidu kontaktid edastati kokkadele.

“Me ei ole enam viimastel aastatel valinud välja ühte toitlustajat, kes teeb kogu vastuvõtu toidu, vaid pöördume 6-8 peakoka poole ettepanekuga valmistada valik suupisteid. Nii ka sel korral. Kokkadel soovitati kasutada Virumaa väiketootjate pakutavat toorainet,” selgitas presidendi kantselei protokolliosakonna juhataja Piret Reintamm Benno.

Annab lisaväärtuse

Presidendi peakokk Taigo Lepik märkis, et kuna aastapäeva tähistamine on viidud Tallinnast välja, annab piirkondliku eripära väljatoomine üritusele lisaväärtuse.

“Igal kokal jookseb läbi Virumaa teema. Kes kasutab kohalikke marju, kes metssiga, kes koha või räime. Ise võtsin näiteks Narva silmu ja Peipsi sibula. Saatsin MTÜ-le Kohalik Toit palve, kas keegi saaks aidata seentega. Äsja sain kontakti Dello pagariäriga Iisakust, kes pakkus oma soolaseeni. Toortatart kahjuks Virumaalt ei leidnud, aga üldiselt läksid otsingud hästi,” rääkis Lepik.

BBQ Cateringi peakokk Aleksandr Nikoškov, kes juhatab vägesid Jõhvi kontserdimaja kohvikus Mozart ja TÜ Narva kolledži kohvikus Muna, tõdes, et kõike soovitut ei õnnestunud Ida-Virumaalt leida. “Midagi saime, aga mitte nii palju kui arvestasime. Näiteks jänest ei saanud.”

Täpne menüü on saladus

Nikoškovi suupistetes esindavad Ida-Virumaad näiteks Peipsi kuumsuitsu latikas, Narva silmud ja OÜs Sigwar valmistatud peekon.

“Need on põhikomponendid, millest hakkan suupisteid valmistama. Täpset menüüd ei tohi enne vastuvõttu avaldada. Minu huvi oli kasutada virumaist toitu nii palju kui võimalik, aga pidin vaatama ka maksumust. Oleks ka kalamarja võtnud, aga hind piirab. Valisin kõige tuntumad ja minu arvates paremad Virumaa maitsed.”

Muu hulgas lähevad Nikoškovil toorainena käiku OÜ Erra Agro kartulid. Ettevõtte juht Mihkel Olt ütles, et kuigi tegemist pole suure kogusega, on emotsionaalselt tore sellisele üritusele oma toodangut pakkuda. “See on hea mõte, et kui vastuvõtt toimub siinkandis, on ka toit kohalikku päritolu. Selle eest korraldajatele ainult kiitus.”

President Toomas Hendrik Ilves kutsus tänavusele vabariigi aastapäeva vastuvõtule 860 külalist.