Ülenurmes, Tartumaal avati näitus “Märka LEADERIT”

OÜ Comeford tegeleb Aa külas asuvas Aa mõisas käsitöö šokolaadi ja bonbon kommide tootmisega kaubamärgi Mon Laurée nime all. Grete Lainjärv on Mon Laurée hing ja süda. Kommide tegemise ideeni jõudis Grete peale Olga Kaju valmistatud kommide maitsmist. Need erinesid kõigist senistest, mida ta proovinud oli. Grete osales Olga Kaju koolitusel ning järgemööda on ennast täiendanud ka mitmetel USA kursustel Melissa Coppeli koolis. 2020.a lõpus hakkas Grete ise käsitöökommide valmistamisega tegelema ning nii saigi alguse Mon Laurée. Abikaasa Janek Lainjärv on Grete tagala ja tehniline tugi, kes majandab projektidega, seadmetega ja on Gretele uute põnevate ideede elluviimisel igati toeks.
Toetustega sooviti ettevõtte nähtavust parendada ning reklaamida, samuti luua e-pood, mis kiirendaks nii turundust kui ka müüki. Kommide populaarsus kasvas hüppeliselt, kõike toodeti käsitsi ning väikestes kogustes. Tellimuste aeg venis vahepeal väga pikaks. Tekkis suur vajadus automatiseerimise järele, et tagada suurem hulk nõutud tooteid. Samuti on bonbonide näol tegu ääretult kvaliteetse toorainega, mis vajab teatud temperatuuril säilitamist nii tootmise alguses kui ka valmis kommide säilitamisel. Seega soetati nii tempereerimise masinad kui ka külmikud.

Piirkond on tänu Mon Laurée-le kindlasti tuntum kui varem. Lüganuse vallas asuv Aa küla on ristsõnade lahendajate seas tuntud juba aastakümneid, kuid Aa küla valimine Eesti ristsõnapealinnaks 2019.aastal pälvis isegi maailma ühe mainekama ajalehe New York Times tähelepanu oma leheloos “Kuidas pisike küla Aa sai “Eesti pealinnaks”. Teatud sorti.” Niisiis on Aa küla lisaks ristsõnafännidele tuntuks saamas ka maiustuste sõprade seas. Piirkonna teised ettevõtjad või organisatsioonid võtsid Mon Laurée kommid kiiresti omaks, neid pakutakse oma külalistele ja viiakse kingituseks ikka kui meie piirkonna pärleid. Ning väga uhke on nimetada Mon Laurée bonbone meie oma piirkonna märgiliseks tooteks. Mon Laurée komme tellib ka Eesti Vabariigi Presidendi Kantselei kingitusteks oma külalistele.
Projekti tegevused: OÜ Comeford on teinud MTÜ Virumaa Koostöökogule juba kolm edukat projekti, kõik on tehtud äsja lõppenud LEADER-perioodil 2014-2020.
Esimese projektiga soetati erinevad seadmed šokolaadikommide tootmiseks, loodi ettevõtte koduleht ning bränding. Teise taotluse eesmärgiks oli tootmismahu oluline suurenemine. Investeeriti šokolaadi doseerimis/tempereerimisseadmesse. Kolmanda taotluse eesmärgiks oli soetada valmistoodangu hoiustamise külmik, mis tagab suurema valmistoodangu mahu ja paindlikuma tootmisahela. Investeeriti šokolaadi külmikusse.
Projektid on ellu viidud kiiresti ja edukalt, sest pole olnud mahti oodata või venitada. Seadmeid on tootmises tõsiselt vaja olnud ja need tellitakse kohe peale PRIA otsust, et saaks kiiresti asuda uute seadmetega tööle.
Projekti tulemused: Olgu kohe öeldud, et tegemist ei ole mitte tavaliste trühvli tüüpi šokolaadikommidega, mida ehk inimesed on seni proovinud ja harjunud ostma, vaid hoopis bonbon tüüpi vormikommidega. Bonbone tuntakse maailmas kui väikseid komme, mis võivad erineda nii koostisosade, maitsete kui ka kuju poolest. Kõik Mon Laurée kommid valmivad ainult käsitööna ja on valmistatud kommivormides, kus kiht kihi haaval saab komm mitme päeva jooksul oma lõpliku maitse ja kuju. Lisaks on kõikidel kommidel ka käsitsi tehtud kaunistused ja seetõttu igaüks oma välimuselt unikaalne. Sisus kasutatakse erinevaid täidiseid, mille valmistamisel kasutatakse naturaalseid marjapüreesid, pähklikreeme, päris võid ja vahukoort.
Toodetes kasutatakse toorainena üksnes maailma parimat Valrhona šokolaadi, mida toodetakse väikeses Prantsusmaa külas Tain L’Hermitage juba aastast 1922. Mon Laurée kommid valmivad Virumaa südames Aa mõisas suure hoole ja armastusega.
Kommid pakitakse kaunitesse kinkekarpidesse ja ollakse valmis neid saatma kõikjale Eestis. Ideaalne üllatus ja eriline maitseelamus igaks tähtpäevaks, kuid samas võid selle karbikesega üllatada ka iseennast.

Piirkonnale on väga tähtis, et tekib juurde häid tegutsevaid ettevõtteid, kes julgustavad ka teisi tegutsema ja oma unistusi ellu viima.
OÜ Comeford kolme kirjeldatud projekti tulemused on pikaajalised ja soetatud seadmete abiga saavad nad oma tootmist arendada veel pikka aega. Kindel on aga see, et firmal on arenguruumi veel küllaga ning oodata on uusi tooteid ja teenuseid.
Ilmselt on OÜ Comeford ise kõigepealt see, kes iga projekti lõppedes on saanud uusi ideid ja inspiratsiooni järgmiste projektide jaoks. Teadaolevalt on neil kavas veelgi areneda ja pakkuda oma klientidele ning piirkonnale uusi võimalusi. Grete on alustanud ka ise koos Olga Kajuga koolitama bonbonide huvilisi. Kindlasti on tekkinud tänu sellele koostööle ja Mon Laurée kommide kuulsusele käsitöökommide valmistajaid juurde.
Lisainfo: OÜ Comeford tegemisi ja LEADER-projekte on Virumaa Koostöökogu kajastanud oma artiklikogumikus LEADER-lugudest „Ega see teil mingi arvamusfestival ole”. (ilmunud 2022 ja kättesaadav ka veebis https://www.viko.ee/viko_artiklikogumik_PDF_veebi.pdf
OÜ Comeford on osalenud Läänemaa Šokolaadifestivalidel ja juba oma tegutsemise teisel aastal pärjati Mon Laurée käsitöökomm „Tähistaevas“ 2022.aasta Läänemaa Šokolaadifestivalil tiitliga Läänemaa Parim Šokolaadikomm. Samuti pärjati kolmes kategoorias esikohaga Mon Laurée käsitöökommid.
Läänemaa Šokolaadifestivalil 2023.aastal sai Mon Laurée taas auhinnatud ja võideti koguni mitu esikohta. Konkursi Šokolaadikomm tulemused olid järgmised:
I koht – Sidruni-mooni, tootja Comeford OÜ, Mon Laurée
II koht – Aafrika Rannas, tootja Comeford OÜ, Mon Laurée
https://www.facebook.com/chokolatefest on Läänemaa Šokolaadifestivali FB leht ning seal on mitmeid viiteid Mon Laurée kohta nii aastast 2022 kui ka aastast 2023.

https://laanemaa.ee/laanemaa-sokolaadifestivali-fotod/ on SA Läänemaa koduleht, kus on artikleid 2023.a. šokolaadifestivali kohta koos paljude piltidega.

Mis saab veel ägedam olla, kui et väikesest Aa külast tulnud alustav kommimeister saavutab sellised tulemused üleriigilisel festivalil! Meie siin Virumaa Koostöökogu tegevuspiirkonnas oleme igatahes üli uhked koos Grete ja Janek Lainjärvega.