Maaelu rikkus – inspiratsiooniks ja… traditsiooniks?

Maaelu rikkus – inspiratsiooniks ja… traditsiooniks?

Kes kohalike lehtede kõrval ka üleriigilist meediat jälgib juba teab, et MTÜ Virumaa Koostöökogu novembri teises pooles korraldatud ettevõtluskonverents “Elu rikkusest maal” jõudis Postimehe kaante vahele. Päris uhke järelkaja.

Hardi Murula, konverentsi moderaator, ürituse korralduslikust poolest: “Kindlasti julge ettevõtmine. Viiruse leviku tõttu on füüsilised kokkusaamised pigem eksklusiivseks kujunemas. Lisaks rääkida rikkusest maal, kui enamus võimu ja raha on linnas… Tavapäraselt keskendutakse eelkõige üldse elu võimalikkusele maal. Ja nimetada ettevõtmist konverentsiks – ka selleks peab julgust olema. Aga korralduslikult see nii välja ka tuli. Olin algul skeptiline tehnilise lahenduse osas – kas veebikaamera ja arvutiga poleks võimalik saavutada sama tulemust? Aga kõigil on juba tüdimus halva kvaliteediga pildist ja hakkivast helist, kvaliteetne järelvaatamisvõimalus peale selle – ikkagi konverents, sellist taset peab hoidma.” Vastates küsimusele, kas tulevikus esinejana osalemist võiks hetkel servapidi eraettevõtlusega katsetav Murula ise ka tulevikus kaaluda, jääb ta tagasihoidlikuks: “Ettevõtluskonverentsil esinemiseks peab kõigepealt ettevõtjaks saama, seda ma kindlasti ei ole. Hetkel saaksin rääkida iseenda vigadest, mida siis teised vältida saaksid.”

Millest konverentsil siis täpsemalt juttu oli? Elu rikkusest selle kõige laiemas mõttes. Arutleti küsimuse üle, mis maapiirkonna elu rikastab ja miks on tehtud valikud just Virumaa kasuks. Kuidas rikkust mõtestada, mida sellega teha ja kas on võimalik, et tänased kohaliku omavalitsuse võtmetegelased, kohalikud ettevõtjad, MTÜ-de ja koolide esindajad saavad midagi praeguses hetkes ära teha, et tulevikus rikkus selle igas mõttes Virumaalt ei kaoks, vaid ikka kasvaks.

Konverentsi korraldajana oli rõõm, et tagasiside nii esinejatelt kui osalejailt oli positiivne. Einar Vallbaum, Viru-Nigula vallavanem: “Eriliselt meeldis see, et ettevõtjad ja kohalik omavalitsus haakisid omavahel. Kui rääkisid ettevõtjad, siis KOVi taustaga inimesed noogutasid, kui omavalitsuse esindaja, siis ettevõtjad. Oli näha, et kohale tulnud ootasidki, et keegi räägib asjadest nii, nagu need on, mitte ei peida pead liiva alla.” Tuleviku mõttes on Vallbaum sarnaste ettevõtmiste osas lootusrikas: “Ühtse Virumaa kontseptsiooni silmas pidades ma oleksin rõõmus, kui kahe Virumaa piirilähedased omavalitsused ja organisatsioonid ühiselt ka tulevikus midagi sellist korraldaks ja ehk kasvaks sellest siis juba üle-Virumaaline konverents.”

Erik Rüütel Viru Haljastuse esindajana noorte ettevõtjate paneeldiskussioonis ütleb, et pole oma etteastele veel süva-analüüsi jõudnud teha, aga üldjoontes oli tegemist tänuväärt üritusega ja on rahul, et tulekule oma jah-sõna andis: “See, et noored ettevõtjad said sõna, on väga meeldiv. Ma isiklikult kuulakski noori rohkem. Suuri ärimehi ja kogenud ettevõtjaid on igal konverentsil ja neid kuulan ka muidugi hea meelega, aga noored on minu jaoks huvitavamad.”

Konverentsi on võimalik täismahus järelvaadata MTÜ Virumaa Koostöökogu veebilehelt www.viko.ee või Youtube kanalilt Virumaa Süda.

 

MTÜ Virumaa Koostöökogu

Keit Lipp