Leader lugu – Virumaalt Türi lillelaada kaudu ühemehe saeraamini

Mõnikord läheb nii, et ühe Leader-loo valmimiseks on vaja kahe mehe rammu. Või õigemini – ühe mehe rammu töös ja ühe naise vilgast sulge e-postkastis. Riho Vilumetsa Nõmme taluga, asukohaga Ojamaal, läks nimelt nii, kuna kibekiirel tööajal oli telefoniintervjuu aja klapitamine üsna pingeline ja nii panime Nõmme talu peremehele ja perenaisele küsimused teele ning leidsime need kenasti hiljem oma postkastist. Virumaa Koostöökoguni on on Nõmme talu jõudnud kahel korral, aga millega Nõmme talu tegeleb? Ja kuidas nad oma tegevusvaldkonna leidsid?

Riho ja Heli Vilumetsa lugu meie järgmise loona Virumaa Koostöökogu lugude sarjast lugemiseks valmis.

Valdkonna valikust. Kas oli ka muid kaarte laual, enne kui puidutööstuseni jõudsite?

Enne puidu väärindamist pidasime loomi. Tootsime piima ja liha. 2002. a käisime Türi lillelaadal ja sattusime peale ühemehe saeraami esitlusele ning saime kohe aru, et peame võtma uue suuna ja hakkama puitu väärindama. See oli meie esimene tööriist. Mõne aasta möödudes ostsime juurde nelikant-höövli, mille alt tulevad voodri- ja põrandalauad, mitmesugused liistud ja meie enda sauna prussid on tehtud samuti selle abil. Lisaks kuivatame ja pakendame võrkudesse küttepuid.

Millega puiduvaldkonna kõrval töiselt veel tegelete?

Hoiame korras talu põllumaid ja vähesel määral kasvatame kartulit ja vilja (viimast enda kanadele toiduks).

Kuidas Virumaa Koostöökoguni jõudsite?

Kurtsime tuttavale, et meie ettevõtlusvorm, FIE, ei paigutu ühegi toetuse raamesse, et uusi seadmeid soetada laienemiseks. Ja läbi tuttava soovituse. Oleme teinud kaks toetuse taotlust ja mõlemad on meie rõõmuks saanud positiivse vastuse. Esimese toetusega soetasime halumasina ja traktori haagise, teine projekt ootab elluviimist, sellest võib sügisel rääkida.

Teenustest – millega kliendid teie poole pöörduda võivad?’

Meilt tellitakse saagimis- ja hööveldusteenust. Tihti tuleb ka puid metsast välja tuua.

Kuidas senini läinud on? Kas puidu väärindamine on tulus ettevõtmine?

Niivõrd väikses ettevõttes, nagu meil, ei saa olla kunagi väga suurt tulu. Kui, siis juhul, kui tehakse midagi väga-väga erilist, millega teised ei tegele. Aga tegevuse jätkamisel näeme mõtet küll.

Suurimad väljakutsed?

Väga suur probleem on meieni toov külatee. Oleme neile, kes on meid metsakülas üles leidnud ja ikka jätkuvalt meilt materjali käivad tellimas ja ostmas, väga tänulik. Tullakse vaatamata sellele, et tee on kruusakattega ja nõuab transpordi ajaks materjali kinni katmist, et see ei läheks tolmuseks ega poriseks. Väikest viisi loodame, et kohalik omavalitsus kaalub selle 3,5 km tolmuvaba katte paigaldamist, kuna tee on küllalti suure liiklusega.

Ettevõtte tulevik viie aasta perspektiivis?

Viie aasta pärast on meil uus tootmishoone, milles on uuem ja suurem saeraam ning sellega tõuseb ka tootmismaht.

Kui tööd ei tee, millega siis tegelete?

Kodus töötades ei ole kunagi vaba aega, seda tuleb ise enda jaoks võtta. Lugeda meeldib vabal ajal küll.

 

Keit Lipp

MTÜ Virumaa Koostöökogu