LEADER LUGU: Perekonnakroonikast õppeprogrammideni.Lüganuse näitel.

Seekordne Leader-lugu tutvustab ühte tänuväärset ettevõtmist, mis sai alguse kohaliku koduloohuvilise sugupuu uurimisest ja sealt edasi kõige sellega kaasneva jäädvustamisest. Ajalugu on aga suuremal või vähemal määral kõigi, mitte ainult ühe suguvõsa ühe ärksama härra huviobjekt. Ja nii sündiski idee mingit pidi Lüganuse kihelkonna kohapärimust ja muinasaega, millest sageli kohalikudki, ammugi siis kaugeltnurgamehed, midagi ei tea, põhjalikumalt jäädvustama ja esile tõstma hakata. Ikka eesmärgiga mõeldes tulevastele põlvedele ja olgem ausad – ka praegustele kohalikele turismiettevõtjatele, kes iga väiksemagi piirkonna turundusvõimaluse eest kindla peale tänulikud on.

Laila Meister, MTÜ Purtse Jõe Arenduskeskus eestvedaja: „Me peaksime õppima oskust vana väärtustada ja ei tohiks võtta ajalugu kergekäeliselt. Inimesed tulevad ja lähevad, üldist ülevaadet ajaloost teavad üksikud. Ja ega nemad siis ka ei jõua kogu aeg rääkida.” Ettevõtmise raames valminud õppeprogrammide väljatöötamine, matkamarsruutide märgistamine ja vaatamisväärsuse nime kandvate objektide kaardistamine on kahe aasta töö üsna tuumakas tulemus. Lisaks kohalikele giididele, kelle tööpõld on nüüd laienenud, ja tänulikele turistidele, kes kindlasti Virumaa Südamesse tee leiavad, lõikavad projektist kasu ka üldharidusasutused, kes valminud programme õuesõppel kasutada saavad. Ja miks mitte ka ajalootudengid, kes põhjalikuma piirkondliku uurimistööga tegelevad. Laila Meister on kindel, et senine töö on iga pühendatud hetke väärt: „Ma olen rahul, et meil oli niivõrd mitmekülgne kaasamõtlejate seltskond – ajaloolased, arheoloogid, matkajuhid, suvitajad, kohalikud elanikud, omavalitsus. Asjaolu, et koroona suunas meie seminarid osaliselt värskesse õhku, mängis pigem meie kasuks ja arutelud olid tõeliselt tulemuslikud.” Tõepoolest – mis võiks olla veel inspireerivam keskkond kohapärimuse teemadel mõtteid vahetada, kui need samad künkad ja nende vahelised rohumaad, mille kohta väärt info hiljem veidi silutumal kujul laiematesse massidesse paisatakse. Ei tule ette.

Projekti raames valminud matkamarsruute saab läbida nii jalgsi, jalgrattal kui autoga. Kui praegu on need veel mõeldud giidiga kogemiseks, siis jätkutegevuse mõte on Lailal juba mõeldud: „Need kohad on paljuski tähistamata või kui ongi muinsuskaitsemärgis, siis tekstilist sisu nende objektide juures ei ole. Eks see on nüüd lahendamise küsimus, et kas infotahvlid, mingi äpp või virtuaalmuuseum, et tekkelood oleksid omal käel ka kättesaadavad. Muidu ei ole neil kivide ja lohkude vaatamisel erilist mõtet.”

Lõpetuseks kutsub Laila üles kõiki lahtiste silmadega ringi käima. Ka põldu kündes võib komistada põnevatele leidudele, mis on laiemas plaanis palju väärtuslikumad asjatundlike ajaloolaste terava pilgu all, kui kellegi kodusel kaminasimsil.

Aga selleks, et teada saada mis üks lohukivi siis ikkagi on, kus ta täpselt seal Lüganuse-kandis asub ja kas kivikirstkalmed on ka selle lähedal või kuskil järgmise käänaku taga, või et kas see mullakuhil seal põllupeenral on lihtsalt mingi mätas, või midagi sisukamat, on vaja veidikeseks veel ootele jääda. Et lumi ära sulaks ja täpsem info avalikkuse ette jõuaks. Kevad algab 23. märtsil. See on ju peaaegu, et… kohe.

Kontakt: Laila Meister: e-post – iise@iise.ee

FB: Purtse Jõe Arenduskeskus MTÜ

 

Keit Lipp

MTÜ Virumaa Koostöökogu

Kajastust saate lugeda ka Lüganuse vallalehest