Leader lugu: Lüganuse valla võlurid

Lüganuse valla võlurid

Ja mitte harilikud võlurid – teate küll, need kes muinasjuttudest või muidu igapäevaselt tuttavad – vaid imelised aiavõlurid.

Lüganuse vallas Sonda alevikus elavad Janis ja Liis Liblik, kes 2019. aasta algusest on ettevõtjad. Pereettevõtte loomisele olid nad mõelnud ka varem, kuid peljanud kaasnevat paberimajandust olid senini seda sammu edasi lükanud. Lõpuks sai peamiseks tõukeks siiski soov tegeleda igapäevaselt millegi südamelähedasega ning olla oma aja peremees ja kuna Janisel oli juba taskus ka Räpina aianduskooli haljastuse eriala diplom, tundus aiandus- ja haljastusvaldkond kõige loomulikum ja aiuõige valik. Nii saidki Janisest ja tema abikaasast Liisist, kellega aprilli algul juttu ajasime, juriidiline keha nimega OÜ Aiavõlur, mis tegeleb nii üksikute teenuste kui kogulahenduste pakkujana haljastuses. Nimekirja kuuluvad näiteks heki- ja viljapuude lõikus, peenarde- ja aiakujundus, hauahooldus, kasvuhoonede ehitamine ja sillutiste rajamine.

„Meie töö on küll hooajaline, aga praegu on niipalju tegemist, et ei jõua tööd äragi teha, järjekord suisa tekib. Info levib. Läheme objektile ja siis tuleb naaber ja ütleb, et tulge meile ka. Siis tuleb naabri naaber ja siis naabri naabri vend,” naerab Liis, kes hetkel igapäevaselt veel lastega kodus toimetab, kuid tulevikuks ja ettevõtte laienemiseks juba õppimisplaane peab. „Viie aasta perspektiivis tahaks, et meil oleks juba enda kasvuhooned, kus lilli kasvatada ja ka köögiviljataimi, hetkel ostame neid veel projektide jaoks sisse,” selgitab Liis.

Kuigi värske ettevõte, on Aiavõluri teenuste valik üsna lai ja teiseks hooajaks, mis just käima läinud, on kujunenud juba ka kindlad koostööpartnerid – Viru Kivi ja Purtse Metall kohalikest ettevõtetest ning kuna Liis on ise pärit Hiiumaalt ja tegemist on tõeliste ettevõtjahingega inimestega, on nad oma tegemistega jõudnud ka Virumaalt kaugemale – lisaks Hiiumaale ka näiteks Tallinnasse.

Küsimusele tööjaotuse kohta Liis esialgu mõtleb ja siis pahvatab naerma: „Ma olen lastega kodus praegu, mees teeb tööd.” Aga tegelikult on nii, et eks seda vankrit ühiselt veetakse. „Kellel aega on, tegeleb hinnapäringutega, ehk siis hetkel peamiselt mina. Ja kes saab, läheb hekki pügama. Praegu on jah nii, et põhiaur on ikka Janise peal… Aga eks kui vaja, siis lapsed kaasa ja tööle.”

Neil, kes ehk kevadel enam aiavõlureid oma aeda kutsuda ei jõua, ei maksa heituda. Liis annab lootust sügiseks – viljapuuoksi võib hõredamaks sasida ka septembris ja oktoobris.

Virumaa Koostöökogu on igatahes veendunud, et investeering teenuste laiendamise toetamiseks on läinud igati õigetesse kätesse ja soovib värskele ettevõttele teiseks hooajaks jaksu ja edaspidiseks palju pügamist vajavaid hekke ja lõikamist vajavaid viljapuid.

PS! Mis te arvate, kes ettevõttele nime pani? Vihjeks niipalju, et Liisil, tundub, on väga vedanud. Lisaks sellele, et Janis oskab erinevaid tööriistu käsitseda, on ta ka hingelt ilmselgelt tõeline romantik 🙂

FB – OÜ Aiavõlur

Tel – +372 5802 9561

 

MTÜ Virumaa Koostöökogu

Keit Lipp