Leader lugu: Ilm on nagu on, maasikale!

Suur suvi käes – mis muud, kui maasikajahile. Et eristuda peavoolumeediast, mis peaasjalikult maasikakilo hinnale keskendub, kui marjad ajaleheveergudele jõuavad, kirjutame meie hoopis sellest, kust Virumaal maasikad kätte saab.

Üks võimalus selleks on leida üles Otepää kandist pärit Kaie Ilves, kes paarikümne aasta eest tee Virumaale leidis. Mõned haridusteest tulenevad põiked jäid teele ka – Jänedale, Soome Lapuasse, Tartusse – aga nüüd on raamatupidaja kõrgharidusege Kaie kaks dekaadi Virumaal seljatanud ja kalkuleerib enne maasikahooaja algust, et mis teda sel aastal siis õige ees ootab.

“Ah et kuidas ma ettevõtluseni jõudsin? No… Abikaasal ja pojal on suuremat sorti teraviljakasvatuse talud ja et ennast ka kasulikuna tunda, siis hakkasin tegelema marjakasvatusega,” naerab Kaie meie vestluse sissejuhatuseks. Vastuseks küsimusele, miks just maasikad, nendib Kaie, et tegelikult on ta katsetamas ka arooniaistandusega ja seda esialgu Lõuna-Eestis, aga üldjoontes siiski püsib marjalainel, kuna marjad on hooajaline ettevõtmine, kiiresti realiseeritav ehk kulud-tulud kärmelt nähtavad ning ettevõtet asutades otsis ta pigem lisategevust palgatöö kõrvale.

Küsimusele, mis maasikakasvatajale muret ja rõõmu teeb, tuleb üsna konkreetne vastus – ilm ja tööjõud. “No… ilma pärast ei pea tegelikult muretsema, see on nagu on,” naerab Kaie ja lisab, et tööjõu pärast võib omajagu peamurdmist ette tulla küll. Senini on Kaie vajadusel ja võimalusel kasutanud nii hooajalist võõrtööjõudu kui pakkunud tööd kohalikele – nii marjakorjamisel kui kevadistel hooldustöödel. Virumaa Koostöökogu jaoks on eriti rõõmustav, et ajutist tööd leiavad Kaie juures õpilased.

Klientuur jääb Virumaa piiridesse – hulgas on olnud näiteks ka hooldekodusid ning suur osa Kaie marjadest jõuab eraklientideni, kes on juba püsikunded. Ja kuigi suurtele turgudele Kaie toodang ei jõua, sai mõned aastad tagasi soetatud mobiilne müügikiosk, millega tolmu ja vihma eest nii marju kui müüjat kaitstes jõuavad Virumaa marjad ka vast üle Virumaa piiri.

Viie aasta perspektiivis soovib Kaie eelkõige püsida, kuna leiab, et sellisel äreval ajal nagu ettevõtjatel viimasel paaril aastal olnud on, on eduelamus ka see, kui uksi sulgema ei pea. “põõdlen stabiilsuse poole, võõrtööjõust tuleks mitte sõltuda,” võtab Kaie lähima aja plaanid lühidalt kokku.

 

TRIVIA  (lisada eraldi kastina)

Suvi või talv? – Eesti kliimas peavad mõlemad meeldima.

Kas vara ärgata või kaua magada? – Meeldib kaua magada, aga pean vara ärkama.

Tennis või murdmaasuusatamine? – Suusatamine. Ühe korra noorest peast olen Tartu maratoni läbi teinud.

Muusika? – Oleneb tujust, kas klassikaline või pop.

Kui peaks filmi vaatama, mille valiks? – Romantilised filmid meeldivad. Sobib maasikatega kokku.

 

Keit Lipp

MTÜ Virumaa Koostöökogu