Leader lugu eriolukorrast: Kas ja milleks eriolukord hea oli?

Kas ja milleks eriolukord hea oli?
Viru-Nigula valla ettevõtjad leiavad üksmeelselt, et oli küll. Positiivseim aspekt kahekuise eriolukorra puhul on see, et kõik tööd ja tegemata asjad, mis senini olid lükatud teadmatusse kaugusse, said nüüd tehtud. Kes ehitas eriolukorra ajal maja ja kes veebilehte, saate lugeda seekordsest Virumaa Koostöökogu Leader-loost.
Kõrtsialusel asuva toidukoha Jäägri Grilli ja sinna juurde kuuluva Kõrtsialuse majutuskompleksi peremees Kalle Kohver juhatas eriolukorra ajal usinalt ehitustöid – lasi paigaldada õhksoojuspumpasid ja teha väiksemaid remonditöid, ühtlasi mõtles ka uue hooaja turunduse peale: „Eks sügis tuleb jahihooaja mõttes ilmselt üsna nutune, aga tundub, et kuna siseturismi prognoosid on pigem positiivsed, siis ehk on meile sügisel oodata kohalikke kesk-Eesti jahimehi, kes ranna-ala veelinnujahi rõõme sisemaal nautida ei saa,“ mõtiskleb Kalle. „Ja hetkel veel on hea meel tõdeda, et suvekuude majutusbroneeringud pole ka tühistatud. Mai küll, aga eks siis paneme rõhku toitlustusele,“ on Kalle tagasihoidlikult optimistlik. Lugejale teadmiseks, et Jäägri Grill on nüüd jälle tavapäraselt avatud ning ootab külastajaid ka välikohvikusse: „Panime varjud välja jah, inimesed juba keeravad sisse meie juurde,“ rõõmustab peremees.
Lisaks tegeldi Viru-Nigulas eriolukorra ajal ka teist sorti ehitusega, nimelt ehitati veebilehti. Üks uus, Meistrimööbel OÜ oma, sai päris valmis. Janner Eskor, Meistrimööbel OÜ asutaja ja omanik vastab esialgu küsimusele, kuidas eriolukord tema ettevõtet mõjutas: „Kõik on… (hingab sügavalt välja) no kirjuta – tuksis,“ ja naerab.
Meistrimööbel OÜ, uue nimega SKW, tegeleb keevitustööde ja metallitoodete vahendusteenusega. „Eks ta ikka mõjutas – kõik on kinni, kliendid sundpuhkusel, keegi midagi ei telli, kõik seisab.“ Aga Janner möönab nagu Kallegi, et eriolukord andis aega tegeleda nende asjadega, milleks varem ei olnud mahti – veebilehe loomisega ja tootearendusega: „Töötasime välja tooteid, mida saame pakkuda veel enne suvegi – tahame tootma hakata roostevaba välimööblit. Ja uhiuus veebileht on meil ka nüüd, mööblit sealt veel ei leia, aga teised meie pakutavad teenused on seal kenasti olemas.“ Ettevõtte nimemuutust põhjendab Janner suunamuutusega tegevusvaldkonnas: „Kuna mööblitootmise suund on asendunud keevitusega, siis tundus kohane ka teine nimi leida, Meistrimööbel oli eksitav. Aga sellise turundamise, mõttetöö ja müügitöö jaoks oli see eriolukord hea.“ Murelikuks teeb Jannerit aga see, et oma ettevõttega ei kuulu ta ühegi abipaketi alla, mis ettevõtjaid eriolukorrajärgsel ajal turgutada võiksid: „No palgatoetust saan töölistele maksta. Aga muus osas tuleb ise hakkama saada. Eks ettevõtja ongi selline imelik loom, kes peabki ise hakkama saama. Kui juba oled ettevõtja, siis ega ikka naljalt püssi põõsasse ei viskagi, tuleb lihtsalt leida lahendusi,“ võtab Janner jutu kokku.
Seega nagu Viru-Nigula näitel veenduda võib, ei ole eriolukord meie piirkonnas ettevõtjaid päris jalust maha rabanud. Vastupidi – mõõduka optimismiga tulevikku vaadates on olukord andnud lisaks praktilistele lahendustele nagu õhksoojuspumbad ja veebilehed, ainest ka hingele, ehk puhast kohalikku folkloori.
Kalle Kohver: „Täna oli meil juba üsna lõbus, esimesed sööjad arutasid omavahel, et mida nad siis sõid ja üks ütles teisele – seda ma ei mäleta, aga peaasi, et lauale kantakse.“
– Kõrtsialuse, kevad 2020
Jäägri Grill – Facebook: Jäägri Grill
SKW – veebileht: www.skw.ee

Viru-Nigula vald – https://viru-nigula.ee/documents/7609076/27398458/VNT_est_0520.pdf/ed5dbd7b-cb68-4d53-8870-9c6211c95743?fbclid=IwAR0c3TfIAPICAOE9gPt5fT2ZN5VQrtl3AFQsJh2nv6zuhOeUJPMZV6j8Azo

MTÜ Virumaa Koostöökogu
Keit Lipp