Ungari 25.-28.05.2014

MTÜ Virumaa Koostöökogu juhatusel ja tegevpersonalil toimus 4 päevane väljasõit Ungarisse, eesmärgiga kohtuda oma koostööpartneri – Börzsöny-Duna-Ipoly Leader tegevusgrupiga.

Esimesel päeval tutvusime Budapesti vaatamisväärsustega. Külastasime kalurite bastioni http://www.fishermansbastion.com/   ning Mattiase kirikut http://en.wikipedia.org/wiki/Matthias_Church, vaated olid imelised. Kalurite bastionist oli üle Doonau vaade parlamendihoonele.

Ööbisime Budapestist 40 km kaugusel ilusas linnakeses nimega Visegrad http://www.hungary-tourist-guide.com/visegrad.html, mis asub Doonau paremkaldal.

Teisel päeval oli kohtumine Leader tegevusgrupiga Börzsöny-Duna-Ipoly.

Ületasime Doonau väga laheda praamiga, mida lükkas teisele kaldale laev. Leader tegevusgrupi Börzöney-Duna-Ipoly http://www.borzsonyleader.hu/kapcsolat  kontor asub Szobi linnakeses. Kohtumine oli väga sõbralik ja külalislahke, osad tegevusgrupi liikmetest olid Prantsusmaal kohaliku toidu laadal, kuid need toredad inimesed tegevpersonalist olid suurepärased ja abivalmid. Traditsiooniline Palinka http://goeasteurope.about.com/od/hungary/a/Hungarian-Palinka.htm  oli hommikul laual, mis loomulikult süvendas meie sõprust ja tugevdas koostöölepingut. Börzsöny-Duna-Ipoly tegevusgrupp tutvustas meile Leader toetust saanud projekti objekte.

Esimene objekt oli Marianosztra linnakeses, kus kohalik omavalitsus oli taotlejana teinud linnakesse suure mänguväljaku, mis oli eraldatud aiaga. Mänguväljakut külastavad igapäevaselt linna lapsed, kui ka lasteaialapsed, kes kõrvalmajas tegutsevad.

Samas linnas asus järgmine projektitoetust saanud objekt. Nimelt Katolik kirik http://bucsujaras.hu/marianosztra/index.html, mis asub suurel alal ning on vangla kõrval. Kohalik omavalitsus oli taotlejana rekonstrueerinud tänavakivi sillutise ja väravakaared sisenemiseks kiriku ja vangla hoovi. Külastasime kirikut, kus kirikuõpetaja tutvustas pühamut ja rääkis selle ajaloost ja vanglast. Lõpuks külastasime muuseumi, mis samuti paikneb ühes hoovis kiriku ja vanglaga. Muuseum oli kahe osaga, üks tutvustas kirikut ja selle ajalugu ning teine pool tutvustas elu vanglas ja ka vangide tehtud puuskulptuure.

Kolmas Leader objekt oli kohalik ettevõtja, kes oli toetust saanud toitlustuskoha köögi väljaehitamiseks, seadmete ning välikohviku tänavakivi paigalduseks. Ettevõtjad saavad samuti toetust 60% ning omaosalus on 40 %.

Järgmiseks objektiks oli ettevõtja, kellel oli autoremonditöökoda ning kes Leader toetusega oli väljaehitanud uue töökoja ruumi, kanal, vahetanud kogu hoonel katuse ning ka paigaldanud korraliku aia ümber territooriumi.

Viimane objekt oli tegevusgrupi enda projekt, millega paigaldati S-kurvi ülekäigurajale, kollase tuled, mis töötavad päikesepaneeli abiga ning on autojuhtidele märguandeks ohutust sõidukiirusest.

Hiline lõunasöök tegevusgrupi esindajatega toimus linnakeses Nagymaros, põnevas kohalikus restoranis, mis asus Doonau kaldal. Vestlesime strateegiast ja järgmisest programmperioodist. Suurepärane oli tõdeda, et ka nende järgmise programmperioodi suuremateks eesmärkideks on turismi arendamine piirkonnas ning kohalik toit, mis kogub populaarsust. Ungarlastel on samuti strateegia tegemine poolepeal, hetkel tegeletakse dokumendi uuendamisega ja projektide kontrolli all hoidmisega. Projektitoetused on neil samuti välja jagatud. Tänasime oma suurepäraseid võõrustajaid, kes leidsid meie jaoks aega ning näitasid meile ma piirkonna Leader objekte.

Õhtul külastasime Visegradi linna suurimat turismiobjekti, milleks on kindlus. Kindlus asub mägedes ning teda ümbritseb looduspark.

Kolmas päev oli väljasõit Balatoni http://visit-hungary.com/ee/Balaton   järve äärde – külastasime Leader kultuurparki. Erinevate maade skulptuurid oli koondatud parki, kus olid rajatud kõnniteed ja päikesepaneelidega valgutus objektide juurde.

Toimus laevaga väljasõit Balatoni järvele.

Viimasel päeval külastasime Budapesti kangelaste väljakut http://www.budapest.com/city_guide/sights/monuments_of_art/heroes_square.en.html.

Pilte näeb galeriist!