Leader lugu. Valaste puhkeküla valmistub uueks hingamiseks

Indrek Arming, Valaste puhkeküla peremees, jõuab telefoni-intervjuu alguseks koju – kuigi ettevõtja, siis naljatades märgib ta, et mõnikord tekib tunne, et töötajatele palga maksmiseks tuleb ikka palgatööd ka pidada. Vestlesime Indrekuga Valaste tulevikust ja sellest, kuidas Ida-Virumaal toimetada on ning millest ta ettevõtjana piirkonnas puudust tunneb.

„Eks kohaliku perefirmana kõige uhkemad oleme me selle üle, et kohalike elanikena saame teistele kogukonna liikmetele pakkuda töökohti – kõrghooajal tegutseme 8 ja muul ajal 5 töötajaga. Raamatupidamine ja ettevõtte juhtimine on oma kätes – et tulud-kulud balansis püsiksid,“ kirjeldab Indrek puhkemaja argipäeva. Valastel käib majutus ja toitlustus käsikäes, ning Indrek märgib, et kui Leader tegevusgrupid piirkonnas ei toimetaks, ei oleks ka Valaste omadega kaugele jõudnud: „Palju abi on olnud küll nii Virumaa Koostöökogust kui Kirderanniku Koostöökogust, kuhu me enne haldusreformi kuulusime. Projektirahade toel ja enda säästude najal oleme ennast siin sisse seadnud, olemist värskendanud siseruumides, teinud korda haljastuse ja aegamööda laienenud – kohvikust alustasime, siis puhkemaja ja lõpuks bungalow’d. Kui järgmine projektiotsus tuleb positiivne, ootab külastajaid uuel suvel uus terrass.“ Valastel oodatakse kliente aastaringselt – suvel enam turiste, muul ajal ollakse enamasti koropratiivürituste ja sünnipäevaliste päralt. „Teenuste osas oleme ka kasvanud – meil on jalgrattalaenutus, kümblustünn, matkajate lemmik telkimisplats… Gurmeerestorani tiitlile ei pürgi, aga kõhu saab meie juures kähku täis,“ muheleb Indrek.

Suurima väljakutsena piirkonnas toob Indrek välja tööjõurendifirmade puudumise ja kohvikupidaja vaatenurgast vähese jaemüügifirmade arvu: „Personali leidmine on paras pähkel küll, praegu otsime kolmandat kuud ühte inimest, kuid ka töötaja seisukohast on see keeruline – isiklik auto tähendab kütusekulu ja ühistranspordivõrk hetkeseisus bussiliiklust eelistajatele väga mugavaid võimalusi ei paku. Ja teine asi on jah, hulgimüügifirmad, kellelt tuleb kohvikus vajalik. Neid on piirkonnas vaid üks, see on kohvikupidajale mõnikord korralik peavalu.“

Ettevõtlus üldiselt on Indreku sõnul tulus tegevus. Hoolimata sellest, et kaks viimast aastat on puhkekülas väike kahjum olnud, on endale tööandja olla siiski kõige mõnusam amet. Sellepärast julgustab ta kõiki, kes ettevõtluse mõttega veel unistustest tegudeni pole jõudnud, kontseptsioon põhjalikult läbi mõelda – suuremalt ja kulukamalt, et algusest peale teha kõike korralikult detailidele tähelepanu pöörates, sest hiljem parandusi teha tuleb praktilises plaanis ebasoodsam. „Meil juhtus näiteks nii, et bungalow’de juures pole tänavavalgustust, mis hämaral ajal piirab veidi meie võimalusi, aga eks igast asjast õpid midagi. Ja erivajadustega klientide peale tuleks ka kindlasti mõelda, ligipääsetavuse osas just, rambid ratastoolidele ja nii…“ arutleb Indrek.

Uuel hooaja ootel on Valaste puhkeküla peremees entusiastlik: „Meil on uus matkarada ja Valaste platvorm tehakse kevadeks korda, eks loodame, et see toob ka enam turismigruppe piirkonda tagasi pärast 8 aastat. See on tegelikult terve meie tulevik. Kui ilma on, siis on looduslikult kaunis vaatepilt garanteeritud nii sügisel, talvel kui kevadel. Suvel jääb siis rohkele päikesele ja hulgale matkajatele loota.“

Tulevikule mõeldes on Indrekul ja abikaasa Ailil kevadeks taskus Virumaa Koostöökogu toel ka retkejuhi tunnistus – et matkarajast ja piirkonna loodusest enda kasuks ja külastajate rõõmuks maksimum võtta. Ettevõtjana on Indrek kahe jalaga maapeal: „Eks teeme seni, kuni mõtet näeme ja jaksame, siis vaatame edasi, mis tulevik toob.“

Tulge Valastele, kasvõi täna, sest… Valaste puhkeküla – alati avatud!

Veeb: http://valaste.eu/

Facebook: Valaste kohvik-puhkeküla

Instagram: valaste_waterfall

 

MTÜ Virumaa Koostöökogu